Dagen efter behandling

Har inte mått bra alls. Sovit bort dagen i stort sett. Försökt titta på tv men ögonen orkar inte vara öppna. Märklig känsla men börjar vänja mig.
Lite illamående för svårt med mat igen. Men det blir bättre efter helgen. Tar nästan en vecka och bli människa efter denna behandling 😔😔 Börjar ärligt kännas tungt nu. Jag vet, jag kämpar på men orkar inte må såhär. Skönt och få vila lite längre efter denna omgång. Ville ha ledigt i påsk och det fick jag eller jag bestämmer det själv sa sköterskan för fick tid innan påsk och sa att jag skulle få vara utan under påsk och bad han kolla med läkaren och då sa han att det behövs inte för det är jag som bestämmer. 
Och visst det är min kropp och min ork som spelar roll. 
Har börjat fundera hur många behandlingar jag fått. Är rätt många vid det här laget 🙏

Imorgon tas pumpen bort och det ska bli skönt. Slippa ha den hängandes runt midjan och tänka hur man ska ligga. Går rätt så bra. Inte lika orolig som med första.

Tack för all uppmuntran här på bloggen och på min Facebook ❤

Nu ska jag försöka somna om. Kram på er alla


#1 - - Berith%20Eriksson%20%28sv%E4rmor%29:

Förstår att det känns tungt det är ett antal behandlingar du gått igenom. Samtidigt skönt att se att du vet att så här är det nästan en vecka sen mår jag bättre o det gör att du orkar kämpa, vår kämpe. Bra att du får vara piggare i påsken för det är ju ändå en lång helg, och så fint ni gjort med allt påskpynt, älskar dig/er <3 <3 <3

Svar: Ska bli skönt med lite ledigt och hoppas det blir fint väder igen med sol
kram vi älskar dig oxå ❤
Krista Eckerbrant