Igår måndag 14/3
Igår ringde läkaren från onkologen för och höra hur jag mår och hur det va med min smärta då jag ringt i lördags och bett om hjälp. Och hjälp fick jag. Smärtan är nästan under kontroll. Har inte behövt ta nån snabbverkande och det känns bra.
Frågade även om ASIH ( avancerad sjukvård i hemmet ) Älsklings brorsdotter nämnde det för mig och tyckte jag skulle fråga om det.
Har nu gjort det och jag har rätt till det. Dock är det lite orättvist med det här i Örebro. Bor man utanför som jag gör så får man nån från hemvård/hemtjänst som kommer hit hem.
Läkaren tyckte jag skulle ta upp det med sköterskan på onsdag då jag har behandling.
Så mer info om det kommer 👍
Igår tog jag en promenad med Nova på eftermiddagen. Brukar inte vilja gå själv men har mobilen med mig om nåt skulle hända.
Kan bli lite yr och jättetrött men allt gick fint.
Nu är kl.05.31 och jag äter lite yoghurt.
Ska lägga mig igen. Har inget måste imorgon.
Skulle behöva vinna nån hundring på lotto så matkassan fylldes på, men sån tur har jag inte. Och postkodslotteriet verkar hopplöst med. Så har ni nån krona övers så kan ni kanske tänka på oss. Långt till löning 💋
Planteringarna tar sig fint i garaget


Änglatrumpeten ja eller alla 3 tar sig fint.
Får 10st frön av den varma sorten så kanske blir det och sälja nån sen om alla tar sig. Kommer inte ha plats och vinterförvara.
Vi kan ju ta bort gästrummet men känns lite dumt nu när vi fått barnbarn. Perfekt rum för dom om dom sover över när dom blir äldre. Ja vi får väl se. Garaget är egentligen det bästa. Men vinter halvåret blir det fullt där 😅😅
Längtar till man kan ta ut alltihop till växthuset och på tomten men än så länge är det fullt med snö kvar

Men snart så 👍👍 till påsk är det nog borta.
Ha en fin dag
Nu går jag och sover en stund till
Kram på er
🙏 0735936693 🙏
Oh vad härligt, låter som en bättre dag för dig älskade Krista. Ja medicinerna är dyra, var själv o hämtade härom dagen. Skönt att du kan komma ut ibland och att du alltid bär mobilen med. Grönskan i garaget påminner verkligen om att våren är på g. Har sett tussilago en fjäril och full aktivitet i myrstacken. Kram <3