Onsdag och behandling
Tänker att det blir inte värre än såhär. Kommer bara va trött på dagen men då kan jag lägga mig och vila en stund eller så länge jag behöver.
Älskling kör in mig för behandlingen ska ta en timme men ack så fel det vart.
Sköterskan trycker in nålen i venporten och fy bubblans vad ont det gjorde. Många tror det inte gör ont men nålen trycks in genom huden in i apparaten och den är rätt lång och så har jag annan hud där då jag har sklerodermi i botten så det gör riktigt ont. Inte alla gånger men dom flesta.
Men till saken, det gör ont och Sköterskan kallar in en till som provar och är osäker. Tillslut kommer kommer Sköterskan jag gillar för det gör sällan ont när han sätter nålen.
Han kollar och tar bort den som va isatt. Gjorde skit ont och han visade nålen för Sköterskan bredvid mig att den va sne.
Nålen va inte rak 😳😳 Han visste inte vad det berodde på sa han men tror han visste för antar att det där samtalet skulle inte jag höra. Sen hade hon satt fel nål för jag ska pump så allt vart knasigt till en början men vart bra tillslut. 10.15 startade dom medicineringen. Frågade hur länge det kommer ta nu och fick till svar.. ja 1,5 timme ca.
Gaaah tänkte på min älskling som får vänta och stressa till jobbet sen men jag sa till Sköterskan att hon får ringa taxi/sjukresa åt mig så min man kan åka hem. Och det gjorde hon. Va klar till 11.30 och taxin hämtade 11.45 så det vart bra.
Tog upp det här med ASIH(avancerad sjukvård i hemmet) och nu sa hon att man får det först när man inga behandlingar får.
Så blir inte riktigt klok på det där. Dom säger ju helt olika saker 🥴🥴
Nu ska dom iallafall kolla om Hallsbergs vc kan ta bort pumpen så jag slipper åka 3 mil för 5-10 minuters borttagning och sen 3 mil hem. Även om jag tar sjukresa så är det påfrestande. På fredag får jag göra det för det hinner inte fixas tills dess. Och Sköterskan sa att Hallsberg är inte så medgörliga.
Finns kommuner som är mycket bra och samarbetar men inte Hallsberg. Känns ju tryggt. Ja vi får väl svar på det tids nog.
Resten av dagen blir och slappa. Helt slut. Trött i huvet och ögonen vill inte vara öppna.
Tack Tess H för swishen ❤❤
Betyder mycket och kom lägligt. Stort tack!
Kram till er alla 💚💚